PSİKİYATRİ BURSA

"Mutlu İnsan için..."

Uzm. Dr. Mustafa Canbazoğlu

Psikiyatri Uzmanı - Psikoterapist

(0224) 246 03 46 - 0533 524 54 65

 

Psikoterapi

Online Psikoterapi

Online Terapi Nedir?

online terapiOnline terapi veya Online Psikiyatrik Görüşme internetin hayatımıza kattığı teknolojik kolaylıkları kullanarak, internet üzerinden anlık sesli ve/veya görüntülü veya telefonla sesli olarak alınan profesyonel Psikiyatrik & Psikolojik görüşme ve danışmanlık hizmetidir.

Neden Online Psikoterapi?

Şüphesiz ki bilişim sektöründeki hızlı büyüme ve gün geçtikçe kaydedilen ilerleme, hem pek çok alandaki eksiklikleri doldurması hem de getirdiği kolaylık sayesinde, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sağlık alanında da bilişimin kullanılması, hizmetlerin daha ulaşılabilir, hızlı ve kaliteli hale gelmesine önemli  katkılar sağladı.

Ruh sağlığı alanında sağladığı avantajlardan ilki yüz yüze görüşmeler için genellikle kurum çalışma saatlerinin yarattığı kısıtlılığı ortadan kaldırmasıdır. Belirli saat diliminde hizmet verilmesi ve özellikle gün içindeki yoğun randevu temposu yüzünden hastalar için uygun zaman dilimi ile uzmanların çalışma saatlerinin çakışmaması, hastalara yeterince zaman ayrılamaması ve çalışan hastaların iş yerinden izin alıp gelememesi gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Dolayısı ile online hizmetler, bu yöndeki sınırlılıkları azaltarak önemli bir katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.

Ayrıca şehir değişimi veya şehir merkezinden uzak bir bölgede ikamet etme nedeniyle ulaşım sorunu yaşayan hastaların kesintiye uğrayan tedavi sürecinin devam ettirilebilmesi de yine online terapi hizmetlerinin avantajları arasında önemli yer tutmaktadır.

Bir diğer avantaj yüz yüze gelebilmeyle ilgili fiziki olanaksızlıklara bir çözüm niteliği taşımasıdır. Bedensel rahatsızlık, mesafe ve ruhsal duruma bağlı olumsuzluklardan ötürü dışarı çıkamayan ve/veya yüz yüze iletişimde zorlanan kişiler de bu sayede hakları olan tedavi sürecine çok daha kolay ulaşabileceklerdir.

Ayrıca son yıllarda dünyayı ve ülkemizi olumsuz etkileyen ve hayatımıza giren Covit-19 pandemisi bazı kişiler için seyahat etme konusunda kısıtlamalar ve riskler nedeniyle hastanelere ve muayenehanelere ulaşma zorluğu söz konusu olmuştur. Online psikiyatrik görüşme sayesinde bu kişilerin de hakları olan psikiyatrik tedavi sürecine çok daha kolay ulaşabilme imkanı bulmuşlardır.

Ve en önemlisi son yıllarda literatürde yer alan pek çok çalışma, çok farklı ruhsal sorunlarda online terapi hizmetlerinin etkili ve kullanılabilir bir yol olduğunu desteklemektedir. Bu bilimsel verilerden ve söz ettiğimiz ihtiyaçlardan hareketle güvenilir, etik değerleri ve hasta haklarını ön planda tutan bir anlayışla yola çıkarak ruh sağlığı hizmetlerinin etkili ve daha ulaşılabilir olması adına online sistemi hayata geçirmeye karar verdik.

Online psikoterapiden nasıl yararlanabilirim?

Uzmanlarımızdan biri ile online görüşme yapabilmek için merkezimizle iletişime geçerek randevu almanız gerekir. Hem uzmanımız için hem de sizin için uygun bir zamana randevulaştıktan sonra vermiş olduğunuz WhatsApp veya Skype kullanıcı adınızı veya telefon numaranız üzerinden uzmanımız sizinle iletişime geçecektir.

Bu bir şart olmasa da daha önce o uzmanla bir kez yüz yüze görüşme yapmış olmanızı tavsiye ederiz. Bunun amacı, uzmanımızın sizi bir kez de olsa yüz yüze değerlendirerek rahatsızlığınız ile ilgili doğru teşhisi koyması ve sizi daha iyi tanımasıdır. Aynı zamanda siz de tedavi veya psikoterapi aldığınızı veya alacağınız kişiyi daha iyi tanımış olacaksınız. Bu şekilde daha sonraki online terapi sürecinde daha güçlü güven ilişkisi sağlanmış olur.

Online terapi görüşmesi için gerekli şartlar ve donanımlar nelerdir?

Online terapi görüşmeleri için en iyisi video konferanstır (WhatsApp, Skype vb.), fakat bazı özel durumlarda telefon da faydalı olabiliyor. Bununla beraber, video konferansın yapılabilmesi için gerekli olan aletler (akıllı telefon, bilgisayar ses ve kamara sistemi, 1000 kbps veya daha fazla internet hızı) ve onların kullanılmasını bilmek gerekiyor. Ayrıca, psikolojik terapi için gerekli samimiyet ve çekinmeden konuşabilmek için, görüşme sırasında kullanılacak özel bir yerin / odanın olması, yani başka kişilerin rahatsız etmemesi gerekir.

Görüşme sonrası ödeme nasıl yapılacak ve bu ne kadar güvenlidir?

Görüşme sonrası ödemeler size iletilecek IBAN numarasına Havale/EFT yolu ile veya yurtdışından ödeme yapmak için WesternUnion veya MoneyGram gibi sistemler üzerinden kişinin adına para transferi yaparak ödeme yapabilirsiniz. Bu şekilde güvenli bir sistem üzerinden ödeme yapmış olursunuz ve banka hesap ve kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmamış olursunuz.