PSİKİYATRİ BURSA

"Mutlu İnsan için..."

Uzm. Dr. Mustafa Canbazoğlu

Psikiyatri Uzmanı - Psikoterapist

(0224) 246 03 46 - 0533 524 54 65

 

Psikoterapi

Oyun Terapisi

Çocuk ve oyun

Çocukların kendini en iyi ifade ettikleri aktivitelerin başında oyun oynamak gelmektedir. Peki neden çocuklar oyun oynamayı bu kadar çok sevmekte ve buna ihtiyaç duymaktadırlar?

Oyun çocukların hayallerine bir sınırlama getirmez, çocuklar oyun sırasında istediği kişi olabilir, istediği yerde olabilir ya da gerçekte olmasını istemediği durumları değiştirebilirler. Bu nedenle çocukların kendini en rahat hissettiği ve bulunmaktan keyif aldığı ortam oyun oynadığı yerlerdir.

Oyun terapisi nedir?

Çocuklar duygularını, düşüncelerini yetişkinler gibi konuşarak ifade etmekte zorlanmaktadırlar. Bu nedenle oyun terapistinde kelimelerin yerini oyun ve oyuncaklar almakta ve bu sayede çocuklar yaşadıklarını aktarma fırsatı bulabilmektedirler.

Oyun terapisinde terapist çocuk ile empatik bir ilişki kurmaktadır. Çocuk, terapist tarafından anlaşıldığını, dinlendiğini, görüldüğünü ve kabul edildiğini fark etmektedir. Bu fark etme ile çocuk terapiste ve bulunduğu ortama güven duymakta, duygularını ve düşüncelerini daha rahat ifade edebilmektedir.

Oyun terapisinin amacı çocuğun duygusal ve davranışsal problemlerine çözüm bulmak ve oluşabilecek diğer sorunları önlemektir.